Dobry alkomat oblicza liczbę promili w wydychanym powietrzu

Generalnie po alkoholu nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Są jednak dopuszczalne granice, czyli maksymalne stężenie etanolu we krwi, które nie powoduje negatywnych skutków prawnych. W Polsce jeżeli alkomat policyjny wskaże minimum 0,2 promila, oznacza to, że badany popełnił wykroczenie. Natomiast, gdy zwartość przekracza 0,5 promila, jest to przestępstwo.

Zawartość poniżej 0,2 (czyli np. 0,19) promila nie jest karalna i dopuszcza prowadzenie pojazdów wszelkiego typu: samochodów, autobusów, ciężarówek, motocykli, rowerów.

W Europie jest tylko kilka krajów, których ustawodawstwa zabraniają siadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu bez względu na jego zawartość we krwi. Oznacza to, że dopuszczalne stężenie wynosi tam 0,0 promila, czyli w praktyce nie można prowadzić, gdy się jest nietrzeźwym.

Limit 0,0 prom. obowiązuje w: Rosji, na Litwie, Białorusi, Słowacji, w Czechach, Estonii, Albanii, Chorwacji, Rumunii, na Ukrainie i Węgrzech. Widać więc, że restrykcyjne są kraje z dawnego Związku Radzieckiego, które miały z pijaństwem problem o charakterze społecznym.

Gdy nie ma się pewności co do stężenia alkoholu we krwi, należy sięgnąć po dobry alkomat. Taki alkomat pokaże dokładną zawartość etanolu w organizmie. Alkomaty są dostępne w sklepach internetowych, na stacjach benzynowych. Istnieje także alkomat online, który poprzez algorytm wyliczy, ile trunku tkwi w organizmie. Jest to wirtualny alkomat tester.